מטבחים ועיצוב פנים

מטבחים

כיום המטבח נחשב לאחד האזורים המושקעים והחשובים בבית. המטבח המודרני הוא כבר מזמן לא המקום שרק מבשלים בו, אלא מקום ההתכנסות של הבית וחלל אירוח לא פחות חשוב מהסלון. טווח המחירים של מטבח הוא רחב ומושפע מהחומרים, גודל ופרזול. בישראל הממוצע לתחלופת המטבח היא בין 15-20 שנה ולכן חשוב להקפיד על תכנון נכון עבורכם ועבור הצרכים שלכם. אז אל תתפתו לתכנון מטבח לבדרכם או לקבל מטבח סטנדרטי. נסו להשקיע זמן והתייעצות עם בעלי מקצוע וכל זה בכדי לקבל את המטבח האידאלי עבורכם.

אז איך מתכננים מטבח אידאלי?

לפני שמתחילים עלכם לשאול את עצמכם מספר שאלות: (דוגמאות)

  • מי הבשלן העיקרי?
  • האם אתם מבשלים הרבה או מעט?
  • איך צורת האירוח שלכם?
  • האם יש לכם מכשירי חשמל קטנים בבית וכמה?
  • האם אתם אופים?
  • האם אתם מפרידים בשר, חלב?
  • אילו כלים יש לכם וכמה?
  • האם אתם ימנים או שמאלנים?
  • גבוהים או נמוכים?

שאלות אלו ורבות נוספות חשובות על מנת להגדיר ולאפיין את סוג המטבח עבורכם.

סוגי מטבחים:

ישנם כחמישה סוגי מטבח עיקריים כל מטבח מתאים לסגנון אירוח ובישול שונים, פעמים רבות יש להתחשב בשטח המוקצה בבית או בדירה, אשר ממנו נגזר גם סוג המטבח.

מטבח בצורה L או ר':

מטבח זה מכונה "המטבח הקלאסי" הוא מטבח שניתן לראות ברוב הבתים. מטבח מסוג זה מייצר חווית בישול לפני שהאורחים מגיעים ומגישים את המנות מוכנות. היתרון למטבח זה בזמן הבישול מרחק ההליכה קטן בין הפונקציות (כיור, משטח העבודה, כיריים, תנור ומקרר). חיסרון למטבח זה הוא שהמבשל עומד רוב הזמן עם גבו אל השטח הציבורי(סלון).

מטבח בצורת פרללי פתוח(שני קווים מקבילים):

מטבח פרללי הוא מטבח פתוח או בשלון העממית "מטבח עם אי" הוא בין המטבחים האופנתיים והמבוקשים ביותר כיום. במטבח זה לרוב יש אי הכולל בתוכו כיור, כיריים, משטח עבודה פלוס משטח אכילה. ומאחור ממוקמים מקרר, תנור וארונות גבוהים(ארונות אחסון). מטבח זה מייצר חווית בישול ואכילה משותפת המבשל עומד עם פנו אל האורחים ויכול ליצור שיחה וקשר עין תוך כדי בישול. זה גם היתרונו הגדול של המטבח. חיסרון למטבח זה: אינו מתאים לבשלנים "בלגניסטים" האי שעליו משטח העבודה, כיור והכיריים הם ליבת המטבח וכל סיר או צלחת מלוכלכת יקבלו תשובת לב בהרבה מסוגי מטבח אחרים.

מטבח בצורת ח':

מטבח זה גם מתאים לצורת בישול "קלאסית", מאחר וגם כאן המבשל עומד בגבו או בצידו אל האורחים. מטבח זה אידאלי מבחינת נוחות הבישול, המבשל אינו צריך ללכת הרבה בין הפונקציות(כיור, כיריים, תנור ומקרר). מטבח זה דורש יחסית חלל גדול ואינו יכול להיכנס בתכנון של כל דירה או בית. החסרונות שלו הם שנצרות שתי פינות בשל צורתו.

תת סוג של מטבח זה הוא מטבח מ': מטבח עם צלע קטנה נוספת ויכול לשמש כמשטח אכילה.

מטבח קו:

זהו מטבח פשוט, מורכב מצלע אחת שמכילה בתוכה את כל הפונקציות. החסרונות כל הפונקציות נמצאות על אותו קו, המבשל הולך מרחקים הלוך ושוב (אין צלע נוספת שמקרבת). בנוסף המבשל תמיד יעמוד עם גבו אל החלל הציבורי (סלון) וכל המטבח פתוח ל"רווחה", עובדה זאת מחייבת שהמטבח תמיד יהיה נקי ומאורגן. יתרונותו שהוא אינו מכיל פינות "מבוזבזות".